REGULAMIN
najmu lub dzierżawy garaży, miejsc pod garaże blaszane, wydzielone miejsca parkingowe, stanowiska postojowe w garażach wielostanowiskowych i miejsc postojowych pod zadaszeniem w Spółdzielni Mieszkaniowej w Tomaszowie Lubelskim
Część I. Zasady ogólne
§ 1
- W Spółdzielni Mieszkaniowej na garaże, miejsca pod garaże blaszane, wydzielone miejsca parkingowe, stanowiska postojowe w garażach wielostanowiskowych i miejsca postojowe pod zadaszeniem, zawierane są umowy najmu lub dzierżawy w kolejności:
- ) z członkami spółdzielni posiadającymi tytuły prawne do lokali mieszkalnych lub z pracownikami Spółdzielni,
- ) z osobami, które nie są członkami spółdzielni, a które posiadają tytuły prawne do lokali mieszkalnych.
Wymienione w ust. 1 osoby lub osoby z nim zamieszkujące muszą posiadać samochód osobowy lub inny pojazd mechaniczny, aktualny dowód rejestracyjny i zamieszkiwać w zasobach spółdzielni. W przypadku braku chętnych na garaże posiadających samochód osobowy lub inny pojazd mechaniczny osoby spełniające wymagania zawarte w ust. 1 pkt 1 i 2 mogą wynająć garaż na inne potrzeby.
- W przypadku posiadania przez Spółdzielnię wolnych garaży i braku chętnych spełniających wymagania zawarte w § 1 ust. 1 Zarząd Spółdzielni może wynająć garaż dowolnym osobom.
§ 2
- W przypadku garaży, miejsc pod garaże blaszane, wydzielone miejsca parkingowe, stanowiska postojowe w garażach wielostanowiskowych i miejsc postojowych pod zadaszeniem położonych na nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym umowy najmu lub dzierżawy w pierwszej kolejności zawierane są z osobami chętnymi wymienionymi w § 1 ust.1, które zamieszkują na tej nieruchomości.
- W przypadku garaży, miejsc pod garaże blaszane, wydzielone miejsca parkingowe, stanowiska postojowe w garażach wielostanowiskowych i miejsc postojowych pod zadaszeniem położonych na działce będącej mieniem spółdzielni znajdującej się na określonym osiedlu umowy najmu lub dzierżawy zawierane są w pierwszej kolejności z osobami chętnymi wymienionymi w § 1 ust.1, które zamieszkują na tym osiedlu.
- W przypadku garaży, miejsc pod garaże blaszane, wydzielone miejsca parkingowe, stanowiska postojowe w garażach wielostanowiskowych i miejsc postojowych pod zadaszeniem położonych na działce będącej mieniem spółdzielni, która nie jest związana z żadnym osiedlem umowy najmu lub dzierżawy zawierane są ze wszystkimi chętnymi wymienionymi w § 1 ust.1.
§ 3
Na garaże położone na osiedlu Króla Zygmunta (mienie Spółdzielni Mieszkaniowej) umowy najmu będą zawierane w pierwszej kolejności z osobami wymienionymi w § 1 ust.1 zamieszkującymi w blokach położonych przy ul. Króla Zygmunta 4, 6, 8.
§ 4
- Zarząd Spółdzielni informuje osoby wymienione w § 1 ust.1 o wolnych garażach, miejscach pod garaże blaszane, wydzielonych miejscach parkingowych, stanowiskach postojowych w garażach wielostanowiskowych i miejscach postojowych pod zadaszeniem poprzez wywieszenie pisemnych ogłoszeń na klatkach schodowych oraz publikację na stronie internetowej Spółdzielni.
- Osoby wymienione w § 1 ust.1 będą mogły składać podania o zawarcie z nimi umowy najmu lub dzierżawy garażu, miejsca pod garaż blaszany, wydzielonego miejsca parkingowego, stanowiska postojowego w garażach wielostanowiskowych i miejsca postojowego pod zadaszeniem w terminie podanym w ogłoszeniu. Kolejność zawierania umów określa § 1 ust.1 oraz § 2.
- Osoby składające podania nie powinny posiadać zaległości z tytułu opłat za użytkowanie lokalu lub też pozostałych tytułów, w tym wynikających z postanowień obowiązującego Statutu. Podania osób niespełniających tych warunków będą odrzucane.
- W przypadku złożenia przez osoby wymienione w § 1 ust.1 większej ilości podań niż ilość wolnych garaży, miejsc pod garaże blaszane, wydzielonych miejsc parkingowych, stanowisk postojowych w garażach wielostanowiskowych i miejsc postojowych pod zadaszeniem Zarząd Spółdzielni ogłosi przetarg ograniczony mający na celu wybór najkorzystniejszych ofert.
- W przypadku złożenia przez osoby wymienione w § 1 ust.1 mniejszej ilości podań niż ilość wolnych garaży, miejsc pod garaże blaszane, wydzielonych miejsc parkingowych, stanowisk postojowych w garażach wielostanowiskowych i miejsc postojowych pod zadaszeniem Zarząd Spółdzielni podpisze umowy z chętnymi, natomiast na resztę wolnych miejsc przeprowadzi procedurę zgodnie z zapisami § 2 ust. 1 – 3.
- W przypadku złożenia przez osoby wymienione w § 1 ust.1 ilości podań równej ilości wolnych garaży, miejsc pod garaże blaszane, wydzielonych miejsc parkingowych, stanowisk postojowych w garażach wielostanowiskowych i miejsc postojowych pod zadaszeniem Zarząd Spółdzielni podpisze umowy z chętnymi bez ogłaszania przetargu.
- W przypadku złożenia przez pracownika Spółdzielni podania o zawarcie z nim umowy najmu lub dzierżawy wolnych: garażu, miejsca pod garaż blaszany, wydzielonego miejsca parkingowego, stanowiska postojowego w garażach wielostanowiskowych lub miejsca postojowego pod zadaszeniem Zarząd Spółdzielni podpisze umowę z chętnym bez ogłaszania przetargu.
- Wysokość czynszu najmu w przypadkach podpisania umowy bez ogłaszania przetargu nie może być niższa niż cena wywoławcza z przetargu na najem garażu lub dzierżawy miejsca pod garaże blaszane, wydzielone miejsca parkingowe, stanowiska postojowe w garażach wielostanowiskowych i miejsca postojowe pod zadaszeniem w Spółdzielni Mieszkaniowej w Tomaszowie Lubelskim.
§ 5
- Z garaży przeznaczonych pod wynajem Zarząd Spółdzielni zobowiązany jest do wydzielenia 5% garaży (jednak nie mniej niż jeden) dla osób wymienionych w § 5 ust. 2 pkt 1 i 2 na podstawie orzeczeń wydanych przez instytucje do tego uprawnione.
- Zniżkę, o której mowa w § 5 ust. 3 może otrzymać osoba:
- ) ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub równoważnym wydanym w byłym systemie orzecznictwa;
- ) z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z kodami niepełnosprawności 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroby neurologiczne) lub równoważnym wydanym w byłym systemie orzecznictwa;
- ) opiekująca się osobą niepełnosprawną określoną w § 5 ust. 2 pkt 1 i 2 pod warunkiem, że garaż, miejsce pod garaż blaszany, wydzielone miejsce parkingowe, stanowisko postojowe w garażu wielostanowiskowym i miejsce postojowe pod zadaszeniem będzie wykorzystywane w celu bezpośrednio związanym z opieką nad tą osobą.
- W przypadku zawierania umowy najmu z osobą opisaną w § 5 ust. 2 Spółdzielnia udziela:
- ) 20 % zniżki w stawce czynszu za garaż, miejsce pod garaż blaszany, wydzielone miejsce parkingowe, stanowisko postojowe w garażu wielostanowiskowym i miejsce postojowe pod zadaszeniem;
- ) 10% zniżki w stawce czynszu w garażach nowo wybudowanych*
- Zniżka w stawce czynszu dotycząca umów już zawartych obowiązuje od następnego miesiąca po miesiącu, w którym najemca lub dzierżawca złożył stosowne dokumenty w biurze Spółdzielni.
Część II. Zasady przeprowadzania przetargów
§ 6
Decyzję o przeprowadzeniu przetargu – każdorazowo podejmuje Zarząd Spółdzielni. Zarząd sprawuje nadzór nad przeprowadzaniem przetargów. O terminie przetargu Zarząd SM powiadomi Przewodniczącego Rady Nadzorczej najpóźniej na 7 dni przed przetargiem.
§ 7
Przetarg określony w części II jest przetargiem ograniczonym, jednostopniowym, polegającym na przeprowadzeniu procedury przetargowej na jednym posiedzeniu komisji. Przetarg może mieć formę ustną lub pisemną.
§ 8
Komisja przetargowa sporządza protokół z wyników przetargu z uzasadnieniem zawartych w nim ustaleń i wpisuje datę rozstrzygnięcia, która jest datą zakończenia przetargu.
§ 9
- Przetarg odbywa się w terminie i miejscu określonym w ogłoszeniu.
- Spółdzielnia – ogłaszając przetarg – zastrzega sobie prawo unieważnienia przetargu bez podania przyczyny.
- W ogłoszeniu należy podać:
- ) nazwę Spółdzielni;
- ) przedmiot przetargu;
- ) miejsce i termin składania podań; podania złożone po terminie nie będą przyjmowane;
- ) miejsce i termin rozpoczęcia przetargu;
- ) wysokość wadium, termin i sposób jego wpłaty (rachunek bankowy).
- Wykluczeniu podlegają mieszkańcy spełniający warunki określone w § 1 ust.1 oraz w § 4 ust. 5, ale posiadający już w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej garaż bądź miejsce opisane w § 1 ust.1.
- Osoby składające podania nie powinny posiadać zaległości z tytułu opłat za użytkowanie lokalu lub też pozostałych tytułów, w tym wynikających z postanowień obowiązującego Statutu. Podania osób niespełniających tych warunków będą odrzucane.
§ 10
- Osoby przystępujące do przetargu są obowiązane do wpłacenia wadium określonego w ogłoszeniu o przetargu, na konto wskazane w ogłoszeniu. Wysokość wadium ustala Zarząd Spółdzielni.
- Wadium przepada w sytuacji uchylenia się od zawarcia umowy przez uczestnika, który wygrał przetarg.
- Nie powoduje utraty wadium cofnięcie oferty przed terminem zakończenia składania ofert.
- Wadium wpłacone przez uczestnika, który wygrał przetarg zalicza się na poczet kaucji.
- Wadium pozostałych uczestników przetargu zwraca się niezwłocznie po odwołaniu lub zamknięciu przetargu, jednak nie później niż przed upływem 5 dni roboczych od dnia odwołania lub zamknięcia przetargu.
- Wpłata wadium nie powoduje naliczania odsetek od zdeponowanej kwoty.
§ 11
- Wchodząc do sali przetargowej, każdy z uczestników przetargu zobowiązany jest przedłożyć komisji:
- ) dowód wpłaty wadium;
- ) dokument stwierdzający tożsamość, a jeżeli uczestnika przetargu zastępuje inna osoba, winna ona przestawić pełnomocnictwo poświadczone podpisem osoby ubiegającej się;
- ) podpisane oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem dotyczącym najmu lub dzierżawy garaży, miejsc pod garaże blaszane, wydzielone miejsca parkingowe, stanowiska postojowe w garażach wielostanowiskowych i miejsc postojowych pod zadaszeniem oraz stanem technicznym nieruchomości będącej przedmiotem przetargu (do pobrania w sekretariacie SM lub od komisji przetargowej).
- Przewodniczący komisji przetargowej lub upoważniony przez niego członek komisji otwierając przetarg informuje uczestników o:
- ) podstawowych cechach nieruchomości tj. położeniu i oznaczeniu;
- ) przeznaczeniu nieruchomości;
- ) cenie wywoławczej;
- ) wysokości minimalnego postąpienia;
- ) skutkach uchylenia się osoby wygrywającej przetarg od zawarcia umowy;
- ) liczbie osób dopuszczonych do przetargu wymieniając je z imienia i nazwiska zgodnie ze sporządzoną listą uczestników przetargu, którzy wpłacili wadium.
- Postąpienie nie może wynosić mniej niż 5% ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych złotych.
- Przewodniczący komisji wywołuje trzykrotnie ostatnią, najwyższą cenę, a następnie ogłasza imię i nazwisko osoby, która przetarg wygrała.
- Po zamknięciu licytacji komisja przetargowa sporządza protokół z przeprowadzonego przetargu.
- Podpisany protokół stanowi podstawę zawarcia umowy.
- Protokół przetargu zatwierdza Zarząd SM na najbliższym posiedzeniu – nie później jednak niż 7 dni roboczych po odbyciu przetargu.
- W uzasadnionych wypadkach, w szczególności w okresie ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, na podstawie decyzji Zarządu przetarg można przeprowadzić w formie pisemnej ofertowej w rozumieniu „Regulaminu przeprowadzania przetargów”. Podanie przetargu pisemnego do publicznej wiadomości odbywa się zgodnie z § 9.
- Zgłoszenie do przetargu powinno zawierać:
- określenie danych osobowych oferenta: imię, nazwisko, adres zamieszkania i korespondencyjny, nr PESEL, nr telefonu, w przypadku osoby prawnej odpowiednio nazwę, siedzibę, nr KRS lub nr NIP,
- oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem i przyjęciu określonych w nim warunków przetargu bez zastrzeżeń.
- Oferent przystępujący do przetargu pisemnego składa ofertę w zamkniętej (zalakowanej, zaklejonej), nieprzezroczystej kopercie, w miejscu i terminie określonym w ogłoszeniu. Po tym terminie oferty nie będą przyjmowane. Zgłoszenie do przetargu pisemnego powinno być zgodne z ust. 9, a oferta ceny przetargowej powinna zawierać:
- imię i nazwisko oferenta lub nazwę firmy,
- jednoznaczne określenie przedmiotu przetargu pisemnego,
- oferowaną cenę przetargową,
- własnoręczny podpis oferenta.
- Wysokość wadium oraz ceny wywoławczej w przetargu pisemnym ustalana jest zgodnie z § 10.
§ 12
Informacja o wyniku przetargu przekazywana jest zainteresowanym niezwłocznie.
§ 13
- Przetarg przeprowadza komisja przetargowa powoływana przez Zarząd.
- Komisja składa się z minimum 3 osób.
- Nie może uczestniczyć w pracach komisji osoba spokrewniona lub spowinowacona z uczestnikiem przetargu albo osobiście zainteresowana wynikiem przetargu.
- W pracach komisji może uczestniczyć jako obserwator członek Rady Nadzorczej.
- Z chwilą rozpoczęcia przetargu Komisja sprawdza spełnienie wymogów regulaminowych przez osoby przystępujące do przetargu pisemnego.
- Zgłoszenie jednej oferty jest warunkiem wystarczającym do odbycia przetargu pisemnego.
- Przetarg pisemny polega na dokonaniu przez komisję przetargową następujących czynności:
- ) stwierdzenia prawidłowości ogłoszenia przetargu;
- ) badania nienaruszalności kopert zawierających oferty i ich zewnętrznego wyglądu oraz zaopatrzenia każdej oferty w kolejny numer nadawczy przy składaniu ofert;
- ) otwarcia wniesionych ofert;
- ) zabezpieczenia ofert przed ujawnieniem ich treści innym oferentom.
- ) dokonania szczegółowej analizy ofert;
- ) sporządzenia protokołu z wyników przetargu z uzasadnieniem zawartych w nim ustaleń i wpisania daty rozstrzygnięcia, która jest datą zakończenia przetargu.
- Komisja wybiera najkorzystniejszą ofertę, czyli najwyższą zaoferowaną cenę przetargową. W sytuacji wystąpienia ofert równorzędnych Komisja zarządza dodatkowy przetarg pisemny z udziałem osób, które złożyły najwyższe oferty – nie dotyczy sytuacji gdy ilość ofert równorzędnych jest mniejsza od ilości garaży, miejsc czy stanowisk objętych przetargiem. Z przeprowadzonego przetargu pisemnego Komisja sporządza protokół. Wyniki przetargu pisemnego zatwierdza Zarząd.
- Spółdzielnia zawiadamia pisemnie oferentów w terminie 7 dni od zatwierdzenia przetargu o wyniku przetargu pisemnego w zakresie wyłącznie ich dotyczącym. W zawiadomieniu skierowanym do osoby wygrywającej przetarg podaje się sposób i termin załatwienia formalności związanych z uzyskaniem tytułu prawnego do garażu.
§ 14
- Prawa i obowiązki stron określa umowa zawierana przez Zarząd Spółdzielni z wyłonionymi zgodnie z niniejszym Regulaminem najemcami lub dzierżawcami w terminie do 7 dni roboczych od zakończenia postępowania.
- Wysokość opłaty miesięcznej za najem lub dzierżawę będzie podwyższana współczynnikiem GUS (wzrostu cen towarów i usług) raz w roku po jego ogłoszeniu począwszy od 01.01.2017 roku.
- Jeżeli osoba, ustalona jako najemca lub dzierżawca nie podpisze umowy najmu w terminie 7 dni roboczych od zakończenia przetargu, Zarząd Spółdzielni może odstąpić od podpisania umowy. W takim przypadku Zarząd podpisuje umowę z oferentem, który złożył kolejną najkorzystniejszą ofertę.
§ 15
Dopuszcza się uznanie przetargu za ważny gdy uczestniczy w nim jeden oferent.
Część III. Ustalenia końcowe
§ 16
Zarząd Spółdzielni wypowiada umowę zawartą na najem lub dzierżawę garażu bądź miejsca opisanego w § 1 w przypadkach:
- ) użytkowania przedmiotu zawartej umowy niezgodnie z jego przeznaczeniem;
- ) niszczenia/dewastacji mienia będącego przedmiotem umowy;
- ) podnajmowania przedmiotu umowy osobom trzecim;
- ) zalegania z opłatami minimum za dwa okresy płatności.
§ 17
Niniejszy regulamin uchwalony został przez Radę Nadzorczą Spółdzielni Mieszkaniowej w Tomaszowie Lubelskim w dniu 12 września 2016 roku, z mocą obowiązującą od dnia uchwalenia i ma zastosowanie do przetargów przeprowadzonych po tym terminie.
* – garaże przy ul. Króla Zygmunta, Jana Pawła II oraz kolejne nowo wybudowane
S E K R E T A R Z Rady Nadzorczej |
P R Z E W O D N I C Z Ą C Y |
Dorota PYŹ |
Józef AUGUSTYNIAK |
Zmiany wprowadzone Uchwałą Rady Nadzorczej Nr 35/2017 z dnia 27.07.2017 r.
Zmiany wprowadzone Uchwałą Rady Nadzorczej Nr 8/2021 z dnia 20.04.2021 r.
Zmiany wprowadzone Uchwałą Rady Nadzorczej Nr 27/2022 z dnia 09.08.2022 r.